Τώρα είναι Οκτώβριος 24th, 2017, 3:36 am

Ώρα

Σύνδεση

Anonymous

Αναζήτηση

Σύνδεσμος Δ. Συζήτησης

Σύνδεσμοι

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

phpbbgr.com

greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
phpbbgr.com

Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: σκαφακι ψαρεματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 24th, 2013, 6:36 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας και τις συμβουλες σας για την κατασκευη ενος σκαφους καταληλο για το ψαρεμα.ξεκινοντας ως βαση το καλητερο δυνατο αποτελεσμα με το μικροτερο κοστος.αν εξερεσουμε το σκαρι που θα ειναι χειροποιητο υπολοιποντε τηλεκατευθυνση-μοτερ-ζερβο-μπαταρια και esc.μικρενουμε λοιπον το κοστος απο το σκαρι,μπαταρια,μοτερ.Τηλεκατευθυνση χρειαζομαστε για εμπρος-πισω,δεξια-αριστερα,απελευθερωτης 3καναλη λοιπον και αν ειμαι λαθος με διορθωνετε.με εμβελεια εως 500μ (για να εχουμε στανταρ 300μ).Για την μπαταρια σκεφτικα πως θα μπορουσα να χρησιμοποιησω μια κοινη μολυβδου 12βολτη.μοτερ ειχα σκεφτεινα χρησιμοποιησω ενα 90w απο μια παλια οικοσυσκευη.τα αλλα μερη που δεν μπορουν να αντικατασταθουν με αλλα αναλογα δηλαδη....τηλεκατευθυνση,esc,ζερβο θα επιλεξουμε τα οικονομικοτερα σε σχεση τιμης και ποιοτητας.θα ηθελα την βοηθεια σας λοιπον.οπουδιποτε ειπα καμια κοτσανα συνχορεστεμε δεν εγεινε εσκεμενα αλλα απο ελειψη γνωσης.ολες οι απαντησεις ευπροσδεκτες

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: σκαφακι ψαρεματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 24th, 2013, 9:36 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όνομα: Νίκος Γεωργιάδης
Καλά σε κατάλαβα! :)

Είχα μια αντίστοιχη κουβέντα με ένα φιλαράκι πριν λίγο καιρό και δυστυχώς δεν είναι έτσι εύκολα τα πράγματα ειδικά αν θες κάτι απόλυτα λειτουργικό και ανθεκτικό...

Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι σαν αυτό εδώ. (Δες το Link κάτω από την φωτό)

Εικόνα

http://www.r2hobbies.com/rc-boats/arr-w ... -boat.html

Σε ότι αφορά την τ/κ, θέλεις πράγματι κάποια τρικάναλη. Παραπάνω κανάλια δεν βλάπτουν αλλά δεν χρειάζονται. Δυστυχώς τα 500 μέτρα με συμβατικές τ/κ είναι όνειρο απατηλό... Κάποιες καλές (και φυσικά πιο ακριβές όπως οι Futaba) φτάνουν τα 300 μέτρα. Υπάρχουν και ακριβές που δεν είναι για τόσα μέτρα και πιθανότατα κάποιες από τις οικονομικές να τα πλησιάζουν... Για περισσότερη απόσταση θέλεις τ/κ που να δουλεύει σε άλλες συχνότητες και προσωπικά δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω.

Σχετικά με το μοτέρ, δεν ξέρω αν κάνει δουλειά αυτό που έχεις. Βάλε καμιά φωτό και ότι άλλες πληροφορίες έχεις μπας και βγάλουμε άκρη...
Για να πάρεις μια ιδέα από τιμές, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω link. (Πιθανότατα να μην είναι οι καλύτερες επιλογές, τα βάζω για να πάρεις μια ιδέα από τιμές...)

Μοτέρ http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 30kv_.html
ESC http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... A_BEC.html
σέρβο http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... c_42g.html

Μπαταρία μπορείς να βάλεις μια κοινη μολυβδου 12βολτη αν έχεις.

Θα χρειαστείς όμως και άλλα πράγματα, άξονες και έναν στεγανό τρόπο να βγει από το σκαρί, προπέλα, πηδάλιο. Για αυτά μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ. http://www.r2hobbies.com/rc-accessories/for-boats.html
Αριστερά τα χωρίζει σε κατηγορίες. Και πάλι δεν γνωρίζω ποια από αυτά είναι κατάλληλα για αυτό που θες (τα περισσότερα από αυτά είναι για ελαφριά πολύστροφα και γρήγορα σκαφάκια...)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 24th, 2013, 10:45 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

φιλαρακι πραγματικα τα πραγματα που μου δειχνεις ειναι σουπερ και εχω μεινει και εκπληκτος και απο τις τιμες του.το μοτερακι 700w πρεπει να ναι πιο δυνατο και απο μοτερ δραπανου.απλα στην καταναλωση του δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξει η μπαταρια.το 50αρι esc θα αντεξει τα βατ του μοτερ?εγω ειχα σκεφτει φαντασου μοτερ 90watt σαν και αυτα που εχουνε τα μιξερ φαντασου.. και εκει ειχα αμφιβολια μιας και το καραβι κανα 5κιλο θα ναι μαζι με πραγματα αν θα καταφερνε ενα τετοιο μοτερ να το σπρωξει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 25th, 2013, 5:17 pm 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Όπως σου είπα και πιο πάνω η επιλογή δεν έγινε πολύ προσεκτικά. Ήθελα βασικά να πάρεις άμεσα μια ιδέα από τις τιμές...
Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις με την κατασκευή θα τα ψάξουμε όλα καλύτερα! :)

Το μοτεράκι που λες λογικά δεν κάνει δουλειά. Δεν ξέρω καν αν αντέχει να δουλέψει με 12V μπαταρία, ίσως να μην είναι αρκετά δυνατό και δεν νομίζω να αντέξει... Μπορεί με την κατάλληλη προπέλα να κάνει δουλειά αλλά να ζεσταίνεται. Μετά ο ρότορας σε αυτά τα μοτέρ συνήθως πατάει σε πλαστικά κουζινέτα που τρώγονται και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα. Πρέπει να έχεις δει αρκετά τέτοια μιξεράκια να τρέμουν και να μην μπορούν να ανεβάσουν στροφές. Μπορεί να το βάλεις καινούργιο και μετά από 1-2 ψαρέματα να τα παίξει... Το μοτεράκι στο link είναι brushless με ρουλεμάν στον ρότορα και δεν θέλει καμία συντήρηση. Ρίξε μια ματιά εδώ. viewtopic.php?f=49&t=13

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 25th, 2013, 11:10 pm 
Eκπαιδευόμενος
Eκπαιδευόμενος

να σου πω τι ζηταω και στο περιπου να μου πεις ενα κοστολογιο για να καταλαβω και εγω πως θα κινηθω?!το λεω γιατι αλλο να ξεκινας ενα προτζεκτ με βαση 100ευρω πχ και να φτανεις στα 250 και αλλο να φτανεις στα 120.στο περιπου λοιπον.
ζηταω λοιπον μια τηλεκατευθυνση για να μπορω να το ελενξω και στα 300 μετρα.πες 500 για να μαστε μεσα.ζηταω ενα δυνατο μοτερ ωστε να μπορει να τραβηξει και κανενα 3κιλο ακομα φορτιο περα απο το βαρος του σκαφους.εντολες 3ς και ζερβο δυο .ενα για να στριβει και ενα για τον απελευθερωτη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Νοέμβριος 28th, 2013, 2:13 am 
Drift Support
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς φίλε μου προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω... Δεν έχω μεγάλη σχέση με τα σκαφάκια. 1-2 που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι μικρά, ελαφριά και γρήγορα. Εσύ έχεις βάρος και δεν θες ταχύτητα. Δεν ξέρω τι μοτέρ θα κάνει δουλειά για να σου προτείνω ακριβώς.

Για σέρβο αυτά που σου έβαλα στο link πιο πάνω είναι από τα πιο φθηνά που θα βρεις και αρκετά αξιόπιστα.
Για τ/κ πάλι ξέρω πως οι Futaba (η 3PL πρέπει να έχει περίπου 100 ευρώ) φτάνουν τα 300 μέτρα που θεωρητικά πρέπει να φτάνουν όλες πάνω κάτω. Ξέρω και για τις Spektrum που πολλές φορές έχουν θέμα μετά τα 150... Με αυτοκινητάκια που παίζουμε οι περισσότεροι και τα 150 δεν μας χρειάζονται ποτέ. Ίσως κάποιος με αεροπλάνο να μπορεί να βοηθήσει παραπάνω...

Κάνε ένα τηλέφωνο στην Ruberkon 210-6122292 και ζήτα τον κ. Στέφανο. Επειδή έχει σχέσεις με αεροπλάνα θα ξέρει να σου πει κάτι παραπάνω για τις τ/κ. Πιθανότατα να μπορεί να σε βοηθήσει και με το μοτέρ και την προπέλα που θα πρέπει να επιλέξεις και αν όχι πάλι μπορεί να ξέρει που να απευθυνθείς.
(http://www.ruberkon.gr/)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΔημιουργία απάντησης Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση